Chastain Generals

Updated
4-07-08


American Flag

There are three Chastain Generals we know: Major General Richard L. Chastain of Indiana, Major General Ronald S. Chastain of Arkansas, and Brigadier General Jon R. Shasteen of Virginia. These are the highest ranking Chastains who have served in our military.

Index: Major General Richard Chastain ~ Major General Ronald Chastain ~ Brigadier General Jon R. Shasteen


Major General Richard Chastain
Major General Richard L. Chastain

Major General Richard (Dick) L. Chastain was born 4 Aug 1933 in Salem, Washington County, Indiana, so he is of the Indiana Chastains. Dick graduated from Campbellsburg High School in 1951 and from Purdue University with a Bachelor of Science Degree in 1956.

Dick Chastain served in the Army and National Guard 37 years, retiring in August 1991 as commander of the National Guard 38th Division. He was battalion commander of the Crawfordsville, Indiana armory from 1973-76. His military education includes, among other schools, the Field Officer Basic Course, Aerial Observer Course, Jungle Operations School, Combat Intelligence Staff Officer Course, FA Advanced Course, and the U.S. Army Command and General Staff College.

He began his military career on 23 May 1955, in the U.S. Army Reserve and, upon commissioning through ROTC, served as a platoon leader. From May 1957 through May 1961, he served on active duty as an Artillery Officer. Some of his duties included forward observer, reconnaissance and survey officer and Battery Executive Officer as well as assignments to the U.S. Artillery and Missile School. He spent three and a half years in 4th Armored Division-Germany.

In January of 1962, Dick began his career with the Indiana Army National Guard. His numerous commands have included battery commander, battalion commander, 3rd Battalion/139th Artillery, as well as DIVARTY Commander and Division Commander. Some of his staff assignments have been S-3, 2nd Battalion, 150th Field Artillery and S-3 Division Artillery. He was appointed to the post of 38th Infantry Division Commander in August 1987 and promoted to the rank of Major General of the line in September 1987. He served as Division Commander until his 1991 retirement.

Among the many decorations he has received are the Meritorious Service Medal, Army Commendation Medal, Army Achievement Medal, and his highest award-the Army Distinguished Service Medal. In 1993, he was appointed to the Purdue University ROTC Hall of Fame.

Since 1962, Dick has been an owner-operator of a farm in Montgomery County, Indiana. He married Marlene Cowan in June 1955 and they are the parents of two sons and two daughters. They have six grandchildren.

Dick was appointed in 1998 to the Indiana Tax Appeal Board. In 2005, he became a Republican member of the Montgomery County Council in Indiana. As of 2007, Dick was retired from both military and personal business, but still serves on the Montgomery County Council. He and his wife Marlene live in Crawfordsville, Indiana.

During a telephone conversation with Chastain Central, Dick made the interesting comment that, though his family name was spelled Chastain, locally it was pronounced Shasteen. He did not change his pronunciation to Chastain until he entered the military.

Children:

Cindra M. Chastain followed her father in service to her country. She was commander of the 38th Main Support battalion headquartered in Terre Haute and also served as Human Resource Officer in the Indiana National Guard. Cindra married Ryan Pete McCormick.

To Index ~ To Top

Major General Ronald Chastain
Major General Ronald S. Chastain

Major General Ronald Chastain began his military career as a second lieutenant in the United States Army Reserve in 1972. He served in a variety of command and staff assignments in the 142d Field Artillery Brigade, 87th Troop Command, and 39th Infantry Brigade (Separate). He commanded the 25th Rear Area Operations Center during Operation Desert Storm. Major General Ron Chastain became Commander of the 39th Infantry Brigade on 1 July 2000. 33 members were killed during their deployment.

In early August, 2005 Major General Chastain assumed the duties as the Chief of Staff (Wartime), United States Forces. He resigned that position in order to take the helm of the Arkansas Military Department. See more at Major General Ron Chastain.

To Index ~ To Top

Brigadier General Jon R. Shasteen

Brigadier General Jon R. ChastainBrigadier General Jon R. Shasteen is the mobilization assistant to the director, Air and Space Operations, Air Combat Command, Langley Air Force Base, Virginia. His civilian employment is as a captain of a major U.S. airline.

He was commissioned a second lieutenant through the U.S. Air Force Academy in 1977. A Guggenheim Fellow, he completed a Master of Science degree in engineering mechanics at Columbia University. He has served in various operational and training assignments including duty as an F-4 and F-16 instructor pilot, F-16 weapons school instructor and squadron assistant operations officer. He has commanded a fighter squadron and an air expeditionary group. A command pilot, he has more than 3,900 flying hours in the F-4D/E and F-16A/C, including 75 hours in 21 combat missions, and 12,000 civilian hours in B-727, B-737, B-757, and B-767s.

Promotion to Brigadier GeneralBrigadier General Jon Shasteen has earned the Bronze Star, Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters, Air Medal, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster, and the Air Force Achievement Medal. His promotions were Second Lieutenant (June 1, 1977), First Lieutenant (June 1, 1979), Captain (June 1, 1981 ), Major (June 1, 1991), Lieutenant Colonel (October 16, 1997), Colonel (February 27, 2002), and Brigadier General (February 10, 2007). In the photo, he is presented with a General's flag at his promotion to Brigadier General.

His education includes a Bachelor of Science degree in Engineering Mechanics, U.S. Air Force Academy, Colorado Springs (1977), Squadron Officers' School by correspondence, Maxwell AFB, Alabama (1977), Master of Science degree in Aircraft Structures, Columbia University, New York (1978), U.S. Air Force Fighter Weapons School, Nellis AFB, Nevada (1984), Air Command and Staff College by correspondence, Maxwell AFB, Alabama (1990), and Air War College by correspondence, Maxwell AFB, Alabama (2000).

ASSIGNMENTS:

1. June 1977, graduate, U.S. Air Force Academy, Colorado Springs
2. May 1978, Graduate, Columbia University, N.Y.
3. May 1978 - April 1979, student, Undergraduate Pilot Training, Williams AFB, Ariz.
4. September 1979 - April 1980, student, F-4E Replacement Training Unit, Homestead AFB, Fla.
5. April 1980 - April 1981, F-4E pilot, 36th Tactical Fighter Squadron, Osan Air Base, Korea
6. October 1981 - October 1982, F-16A pilot, 35th Tactical Fighter Squadron, Kunsan Air Base, Korea
7. November 1982 - November 1985, F-16A Instructor, Weapons and Tactics Officer, 56th Tactical Fighter Wing, MacDill AFB, Fla.
8. November 1985 - July 1987, F-16A Instructor, U.S. Air Force Fighter Weapons School, Nellis AFB, Nev.
9. August 1987 - April 1989, F-4D Instructor, Weapons and Tactics Officer, 93rd Tactical Fighter Squadron, Homestead AFB, Fla.
10. May 1989 - December 1995, F-16A Instructor, Flight Examiner, Weapons and Tactics Officer, Flight Commander, 93rd Tactical Fighter Squadron, Homestead AFB, Fla.
11. December 1995 - October 1997, F-16C Instructor, Asst. Operations Officer, 93rd Fighter Squadron, Homestead Air Reserve Base, Fla.
12. October 1997 - March 2000, commander, 93rd Fighter Squadron, Homestead Air Reserve Base, Fla.
13. March 2000 - September 2000, special assistant to the Commander, 482nd Fighter Wing, Homestead Air Reserve Base, Fla.
14. September 2000 - March 2004, vice commander, 482nd Fighter Wing, Homestead Air Reserve Base, Fla.
15. February 2003 - May 2003, commander, 438th Air Expeditionary Group, Shahbaz Air Base, Pakistan
16. April 2004 - January 2006, mobilization assistant to the commander, U.S. Air Force Warfare Center, Nellis AFB, Nev.
17. January 2006 - present, mobilization assistant to the director, Air and Space Operations, Air Combat Command, Langley AFB, Va.

To Index ~ To Top

| Home | Make US Your Home Page | | Site Map |